6Červenec2015

Milí přátelé, po více než roce

Vás opět zdravíme a omlouváme se za tuto dlouhou odmlku. Michael si něco sice broukal pod svými nefousy na svém blogu, z jeho příležitostných mnohotematických příspěvků však nebylo pravda možné vyrozumět, jak se máme jako lidé, jako rodina. Dvanáct měsíců je příliš dlouhé období, než aby se dalo věrně shrnout v jednom příspěvku. Nu což, uvidíme, co zmůžeme…

Stěhování do bytu v Kolíně

Minulé léto strávili Michael s Aničkou a Dariusem na Duchovním soustředění AC a v Rumunsku. Po cestě z Rumunska je velmi pozlobilo půjčené Berlingo a připravilo jim adrenalinové dobrodružství, protože se celou cestu tvářilo, že mele z posledního. Dopadlo to ale dobře a oni se vrátili domů do běžných starostí. Od září Michael učil na škole počítače, totiž předmět, který se v osnovách VOŠMT vyskytl jakýmsi systémovým dopuštěním a který je prostě potřeba odučit. Michael jej nepokládal za cosi, co by učil s nadšením, protože byť má počítače rád, jeho učitelské srdce bije pro Starý zákon a pro letniční teologii. Nic naplat, práci je potřeba udělat. Mezi tím se Anička a Michael celé září a říjen zabývali inzeráty na podnájem v Kolíně, protože se jejich finanční situace krapet zlepšila a oni cítili potřebu, ba nutnost, najít byt s pěší dostupností do města. Situace se prolomila v říjnu, kdy jim pronájem nabídli známí z CB. Děkujeme Pánu Bohu a lidem, kteří nás za slušných podmínek nechávají bydlet v bytě 2+1 v blízkosti internátu VOŠMT, Michaelovy kanceláře a Kauflandu. S malováním a úklidem nám pomohl pastor František a studenti VOŠMT, za což jim moc děkujeme.

Vánoce jsme strávili v Kolíně a do Rumunska jsme nejeli, protože je to finančně vyčerpávající. Dostali jsme se tam až v dubnu v rámci misijního výjezdu VOŠMT. Anička byla po celý uplynulý rok doma s Dariusem. Je to šikovná žena a Michael je moc rád, že ji má. Je jí vděčný, že ho Anička podporuje v práci i ve studiu a že se stará o Darečka. Během posledních měsíců se Michaelovi znelíbilo stravování ve školní jídelně jedné základky v Kolíně a Anička mu začala vařit. Michael to moc nechtěl, aby neměla práci, ale když mu na stole přistane nějaká dobrota, zvykne si docela rychle.

Během posledního půl roku na nás začala doléhat únava. Studijní cesty, výuka, péče o dítě a málo kvalitního odpočinku dopadlo na Michaela i Aničku plnou vahou. Mají proto oba radost, že už je léto, a plánují „dobrodružství“. Na týden opět pojedou na Duchovní soustředění děsný kouty Dlouhé stráně a pak na několik týdnů do Rumunska. Snad se jim cestou zas nerozsype auto. Následkem velké zátěže museli Michael s Aničkou opustit také vedení mládeže v CB. Nedalo se nic dělat. Bylo toho moc.

Michaelovo studium

Kromě stěhování měl tedy Michael i nové starosti studijní. Během minulého léta učinil jedno výborné rozhodnutí, když jako místo svého návazného magisterského studia zvolil Kontinentální teologický seminář (CTS) v Bruselu. Systém studia je tam jiný, než na našich vysokých školách. V praxi vypadá tak, že Michael v sobotu nebo v neděli opustí svou rodinu, odcestuje do vesničky u Bruselu jménem Sint-Pieters-Leeuw (10km od centra), od pondělí do pátku chodí na přednášky a v pátek večer nebo v sobotu odjede zpátky domů. Po absolvování intenzivního pětidenního vyučování toho kterého předmětu má asi měsíc na to, aby napsal a odevzdal rísŕč pejpr písemnou práci, toliko přísně hodnocený úkol o délce zpravidla 5000 slov s tolerancí 5%. Zatím si Michael nevedl špatně. Profesoři jej v hodnoceních chválí, ale i cepují za věci, které mu nikdy nikdo nevysvětlil. Dobře mu tak! Aspoň si nebude myslet, že je mistr světa a dobře si zapamatuje, že když se na začátku práce tvrdí, že se v práci něco dokáže, pak se to musí skutečně dokázat. Michaelův studijní průměr z prozatímních známek činí za tento semestr asi 81%. Prozatímní hodnocení však má ještě projít nějakou komisionální kontrolou a pokud bude komise soudná, pak uzná, že ta práce o pozadí a posluchačích Janova evangelia by si zasloužila víc, než 14 bodů z 20. Michael proto tajně veřejně doufá, že se mu hodnocení nakonec vyhoupne na 85%, což je ekvivalent vyznamenání. I kdyby ne, v příštích pěti předmětech by se mu mohlo podařit průměr zlepšit, protože jej čekají tři předměty týkající se Starého zákona a jeden předmět o letniční pneumatologii, což je, jak bylo řečeno, blíže Michaelovu profesnímu srdci.

Pravidelnému čtenáři tohoto blogu přijde na mysl otázka financování. Hlavním důvodem, proč na CTS nejít, byla astronomická výše studijních poplatků. Odkud na to tedy Michael vzal? Stal se snad loupežníkem? Nikoli. V první fázi se Anička s Michaelem dohodli zaříznout úspory na auto, z čehož byl pokryt první registrační poplatek. Na druhý Michaelovi přispěli rodiče. Když začalo v listopadu a prosinci 2014 přituhovat, podepsal Michael s VOŠMT smlouvu o dalším vzdělávání. Znamená to, že VOŠMT Michaelovi proplatí studium jako pracovní cestu do zahraničí s kalkulací podle standardních tabulek kapesného a stravného, což v praxi znamená, že se Michaelovi pokryje asi 70–80% výdajů na kurz, které činí popravidle 480 € plus cestovné. Na oplátku se Michael upsal, že bude na VOŠMT pracovat pět let po skončení studia. S tím Michael problém nemá.

Celkem tedy Michael absolvoval pět předmětů, tři na podzim a dva na jaře. Studium na CTS ho velmi obohacuje. Ve školním roce 2015/16 absolvuje Michael s Boží pomocí dalších pět předmětů, čímž bude mít hotovo a v roce 2016/17 bude pracovat na diplomce. Ano, šlo by to i rychleji. Ale to bychom se z toho zbláznili. Když Michael učí nový předmět, jako například v minulém semestru Genesis, připravuje se na každou přednášku a tato příprava často zabere několikanásobek těch tří vyučovacích hodin, které má Michael každý týden k dispozici. Studium, práce a rodina jsou tři náročné položky, které se občas obtížně kloubí. Ale nehruťme se, vždyť příští rok bude hůř. Od září bude Michael učit Přehled Starého zákona, na pobočce teologii velkých proroků a na jaro 2016 mu byly přiklepnuty Korintské listy, což není jeho parketa, ale na VOŠMT si nemůžeme vybírat. Michael má nicméně i z takové práce velkou radost a Anička je statečná, byť je to pro ni možná ještě těžší.

Dariusovy řeči

Darius je moc šikovný kluk. Skoro přesně na své první narozeniny se naučil chodit. Poslední dobou experimentuje s řadou různých zvuků, z nichž některé jsou už celkem srozumitelné. První srozumitelné slovo se naučil už před pár měsíci. Ne, nebylo to ani „máma“ ani „táta“, nýbrž slovo „zís“, čímž myslel „sýr“. Následovaly slova „kan“, to je čaj nebo voda a „amam“, což je buď amen v modlitbě před jídlem nebo ham jako citoslovce hladu. Jakmile Darius vycítí, že se modlíme, například když slyší oslovení „Pane Ježíši“, slovo „amam“ je okamžitou reakcí.

Poslední dobou se slovní zásoba rozšířila mimo téma jídla. Tak například slovo „toto“ spolu s napřaženou rukou a prstem mířícím na nějakou věc dává mámě a tátovi jasný pokyn. Slova „máma“ a „táta“ se také občas objeví. Darius dále umí správně odpovědět na řadu otázek. Například na otázku „kde je táta“ ukáže spolehlivě na sebe, ale když táta zaprotestuje, tak si to rozmyslí a poplácá tátu. Podobně dokáže identifikovat maminku. Na otázku „kde bydlí Pán Ježíš“ odpoví cílehbitě ukazováním na svou hruď, tedy jako na srdíčko. Ostatní členové rodiny jsou mu povědomí, ale termíny jako „teta“ a „babička“ se občas zamíchají. Minulý týden například po lekci ukazování příbuzných na rodinné fotografii ukázal na fotce maminku a hlasitě zvolal „teta bába“. Pro dědečka vynalezl označení „ďum“. V češtině to nezní příliš důstojně, takže ho v tom nepodporujeme, ale děda je prostě „ďum“. Pro kohouta se vžilo „kykyky“ a pro pejska „bababa“ nebo „ka“. Auto je jednoduše „bvm“ a odpadkový koš je „a“. Jedním z nejpoužívanějších Darečkových slov je ale „nenenene“, které pronáší vždy se vztyčeným ukazováčkem. Když totiž létá po bytě, vyrábí vrstevnatý nepořádek a věnuje se výhradně špinícím a nebezpečným věcem, pak Anička i Michael toto „nenene“ často opakují, čímž dochází k jeho fixaci v Darečkově slovní zásobě.

Fotografie

naleznete na Picase pod tímto odkazem. Vybrali jsme přes 60 fotek z posledního roku.

 

Dodatek stran finanční podpory

Jak jsme psali už před rokem, jsme na tom finančně o něco lépe. Bydlíme v normálním bytě na dobrém místě a nic nám akutně neschází. Nehrozí nám proto už existenční krize tak jako v letech 2012/13.

Takzvané kolo šesti V, které je symbolem naší služby na biblické škole v Kolíně, se ale točí dál. Za všechny příspěvky, které jsme dostali během uplynulého roku děkujeme. Jsou beze zbytku vynaloženy na Michaelovo studium, které bude v příštím roce pokračovat a jehož finanční náročnost je i navzdory jeho zmíněné smlouvě o dalším vzdělávání značná. Michael i Anička mají víru, že peníze na studium se najdou.

Našim sponzorům tedy chceme kromě díků vzkázat, že každá koruna, kterou pošlou na účet 2400457703 / 2010 s v.s. 91151, bude vynaložena na pokrytí Michaelova školného a cest do Bruselu.

Jmenovitě děkujeme

  • sboru AC v Jihlavě,
  • Vaškovi a Janě H.,
  • paní Lence F.,
  • panu Vlastimilu Ř.
  • Otovi a Milaně F.
📆  8 zim zpět zpět   📂  Ze života  
📎  Tisk do PDF Nekešovat
Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/176764/virtual/www/domains/ampm.buban.cz/wp-content/themes/ampm/content-single.php on line 45
📰  Verze pro tisk