25Červen2014

Nechceme nic zamlčet

V dubnu se Aničce a Michaelovi narodil Darius. Krásný, zdravý, čilý, hodný a chytrý kluk, co má dnes dva měsíce a tři dny. Kdybyste se jich zeptali, jak se teď cítí a jakou změnu prožívají, odpověděli by neurčitě. Je to pro ně nesmírná radost a zároveň to vnímají jako něco přirozeného. S narozením Darečka a po jeho narození se také změnila jejich finanční situace a došlo na těžké rozhodování.
Abychom ale vypověděli vše, musíme začít v dubnu…

V nemocnici a doma

Těhotenství probíhalo jak na drátkách. Všechno bylo v normě, žádné komplikace… ale ani žádný porod. Doktor proto předepsal indukci porodu deset dní po termínu, tj. 22.4. Toho dne ráno si Anička šla lehnout na příslušné oddělení. Napíchli ji na monitor, aplikovali tři různé medikamenty a porod pořád nikde. Doktorům se nelíbily ozvy plodu, ani kalná plodová voda. Večer se proto znenadání rozhodli pro sekci (císařský řez), který také rychle provedli. Během operace se zjistilo, že to bylo velmi správné rozhodnutí, protože na pupeční šňůře se udělal uzel, což bylo pro malého nebezpečné.

Darius se na svět dostal v 18.47. Byl omámený všemi těmi léky na vyvolání porodu a anestetiky, takže zprvu nedýchal a hlásku vydal až po třech minutách. Při oživování tátu vykázali na chodbu, snad aby je z té hrůzy nezažaloval. Ale on by to stejně neudělal, protože na straně doktorů neshledal žádnou chybu. S kapačkami, čípky a anestetiky to nejspíš krapet přehnali, ale co měli dělat, když tak káže soudobý modus operandi. Při vážení se zjistilo, že Dareček má 4340 gramů a že měří 55 centimetrů. To má spíš po tátovi, nebo kvůli kvalitní výživě, o níž táta během těhotenství dbal. Anička si s děckem v nemocnici poležela týden. Jejich starosti nebyly horší, než obvyklé, jimiž jsou žloutenka a přibírání. Tátoš za nimi jezdil a nakonec si je odvezl domů.

Inu, změna to je. Takový krásný, zdravý, čilý, hodný a chytrý kluk, co má dnes dva měsíce a tři dny, potřebuje občas pochovat, podat dudlíček, nebo přebalit. Tátův pracovní harmonogram tak byl poněkud naředěn. Ale hlavu nevěší. Dareček se na něj usmívá a pokouší se s ním komunikovat. Jeho slovník v posledních dnech ustrnul na výrazech „arrrr“, kde „r“ zní jako laryngála, ne jako znělé české „er“, dále „iáááá“ a „u-úúúú“. Často to cvičí, takže časem jistě přijde i na něco dalšího.

Finanční změny

S narozením Darečka se změnila jejich finanční situace. Podali si žádost o porodné, rodičovský příspěvek a přídavek na dítě, poprali se s úředním šimlem a hle, stát jim přiznal porodné (13 000,–) i příspěvek + přídavek (500,– + 7600,– měsíčně do srpna 2016). To je super!

Znamená to i změnu naléhavosti proseb k Vám, kteří jste se rozhodli jim finančně žehnat. Když sečteme Michaelův příjem (asi 9000,– čistého měsíčně) a Aniččiny příspěvky, zjišťujeme, že součet se vyhoupl do pěkné výše, takže se už nemusí pokládat za ty, kdo by měli přijímat jako první. Michael a Anička dokonce uvažují o tom, že se přestěhují do dražšího bytu v Kolíně, aby měli všechno blíž. Tyto myšlenky souvisí i s jejich fundraisingem, o který se zde pokouší a který do jisté míry, díky Vám, jejich sponzorům, funguje.

Důvodem fundraisingu byla za prvé skutečná finanční nouze a za druhé pocit, že by se někomu mohlo líbit jejich zapojení na biblické škole v Kolíně. Druhý důvod trvá, první již neplatí.

Vyzýváme proto vážené sponzory, jimž jsou Anička a Michael velmi vděčni, aby při plánování svých budoucích darů brali na výše uvedené skutečnosti ohled.

Další vzdělávání

Michael se na biblické škole pomalu profiluje jako učitel biblistiky a systematické teologie. Je mladý, hubený, zas tak moc toho neví, ale snaží se a – dejme tomu – roste ve svém učitelském povolání. V květnu se mu podařilo úspěšně ukončit své bakalářské studium na Global University a od příštího semestru plánuje nastoupit na navazující magisterský program… jenže kam?

Přihlásil se ke studiu na dvou různých školách ve dvou různých navazujících magisterských programech. Tím prvním je program Evanjelikálna teológia na Katedre evanjelikálnej teológie a misie (KETM) v Banskej Bystrici, druhým je program Evangelikální a letniční studia na Continental Theological Seminary (CTS) v Bruselu. Proces přihlášení na obou školách proběhl dobře. Přihláška podaná, vzdělání uznané. Kam tedy Michael nastoupí?

Výhodou KETM je její blízkost, finanční nenáročnost a jazyková bezbariérovost, lebo po slovensky vieme rozprávať a veru aj písať.
Nevýhodou CTS je její extrémní finanční náročnost a menší jazyková bariéra, because Michael's English has been tremendously neglected by his laziness. Tím ale překonatelné nevýhody končí. Výhody jsou zřejmé:

  1. Kurikulum CTS a její teologická orientace se velmi přesně kryjí s tím, co Michael jako učitel hodlá zastávat a činit jak na VOŠMT, tak v kontextu evangelikálního a letničního vzdělávání v České republice. CTS se drží klasické letniční teologie a konzervativně evangelikálního přístupu k Písmu. Michael by se na jiné škole v Čechách či na Slovensku nesetkal s ničím tak kýženým a na míru střiženým.
  2. Absolventi CTS a podobných vzdělávacích institucí, které vyučují v duchu teologie a misie AoG, se Michaelovi líbí.

Tak se Michael rozhoduje, kam nastoupí. Studium na CTS by jej vyšlo na 150–200 tisíc korun, možná dokonce víc. Touto částkou Michael ani jeho blízké okolí nedisponuje. Byl by to krok víry. Krok, který by vedl k finančnímu ohrožení celé rodiny. Anička je pro CTS. Nevadilo by jí, kdybychom studium hradili z celého platu a žili jen z příspěvku od státu. Michael vidí nesporné výhody CTS, ale stále zvažuje.

Michael dá vědět, jak se rozhodl. Pokud se rozhodne pro CTS, pak bude jistě platit, že všechny příspěvky, které přijdou na naše konto pod účtem VOŠMT (2400457703 / 2010, v.s. 91151), půjdou na podporu Michaelova studia.

Závěrem

ještě jednou děkujeme všem dárcům. Žehnej Vám Pán Ježíš!

📆  9 zim zpět zpět   📂  Ze života  
📎  Tisk do PDF Nekešovat
Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /data/web/virtuals/176764/virtual/www/domains/ampm.buban.cz/wp-content/themes/ampm/content-single.php on line 45
📰  Verze pro tisk